Če se hočete odmakniti od vsakodnevnih skrbi in nalog, so Golte vedno prava izbira. Mozirska planota ne ponuja le čudovitih razgledov na okoliške kraje in tišino, ki jo vedno bolj iščemo ter potrebujemo, da bi slišali svoj notranji glas. Naj gre za glas našega telesa, naše intuicije, ali tistega, kar je večje od nas.
Namen vikend oddiha na Golteh je ponuditi priložnost, da se sprostimo, ustavimo, priklopimo na naravo ter dovolimo, da naš terapevt postane gozd. Ko se resnično ustavimo, se ustavi tudi čas, naši čuti se izostrijo in takrat se lahko zgodi čarovnija.
Poleg sproščanja v naravi, se bomo ob krajših delavnicah “Hrana za zdravje in vitalnost” naučili tudi, kako si pripraviti hrano, ki nas bo podpirala.
Z vami bova certificirana vodnica gozdne terapije Katarina Alič Čretnik in živilska tehnologinja Jasna Bračun. V soboto zvečer, pa se nam bo s svojimi inštrumenti pridružila še raziskovalka življenja Aleksandra Saška Holeček.
Vabljeni z nami na oddih na Golte!
Vse fotografije so last Apartmaja Planinski biser
Program* vikend oddiha
Petek
- 17.30-18.00 – zbor v apartmajih Planinski biser
- 18.30 – priprava večerje (delavnica Hrana za zdravje in vitalnost)
- 20.30 – večerni sprehod
- 21.30 – srčna meditacija in čaj za lahko noč
Sobota
- 7.00 – jutranji sprehod v tišini
- 8.00 – priprava zajtrka (delavnica Hrana za zdravje in vitalnost)
- 10.00-13.00 – vodena gozdna kopel
- 13.15 – kosilo
- 15.00-17.00 – samostojno potepanje (čas zase)
- 17.30 – priprava večerje (delavnica Hrana za zdravje in vitalnost)
- 19.30 – srčna meditacija, zvočna kopel z Aleksandro in druženje ob čaju
Nedelja
- 7.00 – jutranji sprehod v tišini
- 8.00 – priprava zajtrka (delavnica Hrana za zdravje in vitalnost)
- 10.00-12.30 – vodena gozdna kopel
- 13.00 – kosilo
* Program se lahko minimalno spremeni, če bo to zahtevala situacija.
V ceno 299 EUR/osebo je vključeno vse:
- 2 x nočitev,
- 2 x polni penzion (zajtrke in večerje si bomo pripravljali sami v okviru delavnic “Hrana za zdravje in vitalnost”, kosilo pa nam bodo skuhali drugi),
- 2 x vodena gozdna kopel,
- vodeno sobotno samostojno potepanje,
- 2 x vodena srčna meditacija,
- 1 x zvočna kopel,
- kava, čaj
Vam, ki bi vsaj za kratek čas radi upočasnili vsakodnevni tempo in se naučili še kaj novega glede hrane, ki vas bo podpirala.
Za gozdni vikend oddih ne potrebujete posebne fizične kondicije, ker njegov namen ni osvajanje vrhov, temveč umiritev, sprostitev in nabiranje energije za nove izzive v človeškem svetu. Z vodenimi gozdnimi kopelmi boste dobili tudi kakšno idejo, kako se lahko sami odklopite v naravi, ki je blizu vašemu domu.
Poleg sproščanja v naravi in ob zvokih gongov, se bomo učili, kako pripraviti hrano, ki nas ne zakisa, ampak dobro deluje na naše zdravje in podpira našo vitalnost.
- Topla in udobna oblačila in obutev – razmišljajte o možnosti oblačenja v plasteh.
- Kakšno podlogo za sedenje (armafleks, mini zložljivi stolček ipd.).
- Podlogo, deko, vzglavnik za čim bolj udobno ležanje med zvočno kopeljo (karkoli, da vam bo čim bolj udobno).
Vodena gozdna kopel traja okoli 3 ure. V tem času ne hitimo od točke A do točke B, saj je namen gozdne kopeli v tem, da se ustavimo in vzpostavimo odnos z naravo, ki nas obdaja. Gre za umiritev, kar pomeni, da nas lahko zazebe hitreje kot običajno. Ker so Golte kar visoko (okoli 1.300 m) so tam navadno nekoliko nižje temperature, zato je pomembno, da s seboj prinesete čim bolj topla oblačila, da vas zunaj ne bo (preveč) zeblo.
To pomeni: bunda, topla jopica ali pulover, (smučarske) hlače, toplo spodnje perilo, tople nogavice, rokavice, šal, kapo. Ne pozabite na tople čevlje.
Dobrodošla je tudi kakšna podloga za sedenje.
Prinesite tudi podlogo, deko (in vzglavnik) za ležanje. Med sobotno zvočno kopeljo, ki bo trajala približno 1 uro, si bomo poskusili čim bolj udobno postlati na tleh in se prepustiti vibracijam, da opravijo svoje.
Če imate možnost, prinesite tudi naglavno lučko za jutranje in večerne sprehode.
Za sobotno samostojno potepanje vam mogoče pride prav kakšen list papirja (blok, zvezek) in pisalo.
Apartma Planinski biser se nahaja ob smučišču na Golteh in hotelu Montis (Radegunda 112 D1, 3330 Mozirje).
V bližini je parkirišče. Načeloma se na Golte pride tudi z nihalko do hotela Montis in potem nekaj sto metrov peš. O dostopu in parkiriščih se bomo prijavljenimi dogovorili pred začetkom gozdnega vikend oddiha.
Planinski biser ima 5 spalnic:
- spalnica: 1 zakonska postelja
- spalnica: 1 enojna postelja + 1 zakonska postelja
- spalnica: 1 zakonska postelja
- spalnica: 2 enojni postelji
- spalnica: 2 enojni postelji
Delavnice “Hrana za zdravje in vitalnost” bo vodila živilska tehnologinja Jasna Bračun, ki je kot vodja gostinstva v Termah Olimia več let nabirala in izpopolnjevala svoje znanje o prehrani in prehranjevalnih navadah, ki nas podpirajo in nam dajejo pravo energijo.
Naučila nas bo, da nismo vsi za vse in kako iz popolnoma običajnih sestavin ter hrane brez konzervansov ter drugih dodatkov pripraviti jedi, ki ne zakisajo našega telesa, ampak blagodejno delujejo na nas in vplivajo na naše dobro počutje.
Jasna nam bo povedala, kakšno hrano jesti glede na našo krvno skupino, našo starost, spol in še veliko več.
Zajtrke in večerje bomo skupaj z Jasno pripravljali iz vnaprej izbranih sestavin, ki jih bova dostavili v kuhinjo Planinskega bisera. Seveda bo upoštevala tudi morebitne prehranske posebnosti, ki bi jih imel kdo od udeležencev.
Vodena gozdna terapija ali vodena gozdna kopel je vodeno preživljanje časa v naravi, največkrat v gozdu. Navadno se izvaja za manjše skupine (do 15 ljudi) ali posameznike in traja od 2,5 do 3 ure. Gozdno kopel/terapijo bom vodila Katarina Alič Čretnik, ANFT certificirana vodnica gozdne terapije.
Vse zbrane na Golteh bom vodila v sodelovanju z gozdom in razmerami v njem. Popeljala vas bom skozi preizkušeni proces, ki so ga razvili v združenju ANFT, in vas povabila, da se ustavite, izpraznite misli ter napolnite srce, opazujete sebe in tisto, kar vas bo v danem trenutku obdajalo. Z pomočjo povabil boste lažje navezali stik z naravo in jo opazili z vsemi svojimi čutili.
Terapevt je gozd. Vodnica pa odpiram vrata vanj.
Aleksandra Saška Holeček je raziskovalka življenja, ljubiteljica narave in dreves. Verjame, da sta glasba in zvok lahko zdravilo za marsikatero slabo počutje in da lahko dobra pesem naredi dan lepši. Glasba jo spremlja že od malih nog, njena ljubezen do zvoka pa je zrastla do te mere, da jo danes širi naprej.
Dokazano je, da ima zvok zdravilne učinke na um in telo. Zvočna kopel lahko zmanjša stopnjo anksioznosti, napetosti in žalosti ter zmanjša bolečino. Med seansami lahko ljudje doživijo vrsto fizičnih in duševnih občutkov. Najpogosteje padejo v stanje globoke sprostitve in izgubijo občutek prostora in časa.
Med zvočno kopeljo se stanje možganskih valov spremeni iz normalnega budnega stanja (beta) v sproščeno stanje (alfa), sanjsko stanje (theta) ali celo obnovitveno stanje (delta). Ko se um in telo sprostita, se srčni utrip in krvni tlak zmanjšata, naše dihanje pa postane globlje. V tem stanju lahko pride do globoke ozdravitve.
Tako zvočna kopel ne zmanjša le stresa in tesnobe, saj sproži stanje sproščenosti, ampak ima tudi fiziološke koristi. Ti vključujejo zmanjšanje bolečine, boljši spanec, odstranjevanje toksinov in krepitev imunskega sistema.
Zvoki preplavijo naš um in telo ter nas popeljejo v globlje stanje zavesti. Dejansko se odklopimo od zunanjih dražljajev in vstopimo v stanje notranjega miru in harmonije.