Vedno mi je težko, ko slišim, da se je pri kom razvil rak. Takrat razmišljam predvsem kako bi se sama soočila s takšno diagnozo, če bi se mi slučajno zgodila. Življenjski slog, ki ga živimo, je res odlična osnova za razvoj takšnih bolezni, zato si takšne zgodbe vzamem predvsem kot opomnik zase, da razmislim, kaj lahko naredim, da bi preprečila ali vsaj omilila svoje možnosti za to bolezen.
Ko govorimo o raku in drugih avtoimunih boleznih in gozdnih terapijah oz. gozdnih kopelih, je bilo od 80. let prejšnjega stoletja do danes narejenih že več znanstvenih raziskav, ki so pokazale različne pozitivne učinke gozda na naše telo, zdravje, počutje.
Za raka pravijo, da ga vsi nosimo v sebi. Ali se bo bolezen razvila in v kakšni obliki, naj bi bilo zelo odvisno od našega načina življenja in razmišljanja.
Nemogoče je sicer trditi, da lahko z večkratnim daljšim obiskom gozda preprečimo razvoj raka. Glede na raziskave in svoje izkušnje z gozdom, pa verjamem, da nam to lahko pomaga izboljšati kakovost življenja.
Odkar sama pogosteje hodim v gozd in se tam ustavim za uro ali več, opažam, da sem bolj mirna, nimam veliko težav z zdravjem (predvsem mislim na prehlade ali druge bolezni, o katerih ljudje govorijo, da so v tem času zelo razširjene). Gozd očitno zelo pozitivno (umirjeno) vpliva tudi na hormonska nihanja, s katerimi se ženske srečujemo iz meseca v mesec. Dlje ko sem v gozdu, bolj se umirim, postanem kreativna in dobim novo energijo za delo.
Zakaj lahko gozdna kopel še pripomore k izboljšanju kakovosti našega življenja in posledično zmanjša možnosti za razvoj bolezni?
🧠 Ko se večkrat umirimo, se umiri tudi delovanje našega telesa, ki je tako zelo pod pritiski sodobnega načina življenja. Lahko počiva in našemu simpatičnemu živčnemu sistemu ni več treba prežati na beg, boj ali zamrznitev. Raziskave so potrdile, da se z obiskom gozda zniža raven stresnega hormona kortizola. “Gozd” uravnava tudi krvni tlak.
🫁 Znanstveniki so ugotovili, da ko smo dalj časa med drevesi, vdihnemo več fitoncidov. Poenostavljeno so to snovi (strupi), ki jih drevesa spuščajo v zrak, da bi se ubranile pred napadalci. Znanstveniki so že ugotovili, da dlje ko vdihavamo fitoncide, bolj ti spodbudijo tvorjenje celic ubijalk v našem telesu. Te posebne bele krvničke po našem telesu iščejo oslabljene celice in jih pobijajo. Tudi rakave celice so malica za te ubijalke.
🫀 Ko smo v gozdu, vdihavamo več kisika, ki je eden glavnih elementov za naše življenje. Za svoje delovanje ga potrebujejo naše celice, saj brez njega ne morejo proizvajati energije. Tudi naši možgani ne morejo delovati brez kisika – porabijo kar 20 odstotkov kisika, ki se nahaja v našem telesu.
🫀 Kot rečeno, gozd umiri naše telo in misli, zato tudi nismo več tako napeti. Čas se ustavi in ljudje lahko postanemo bolj pozitivno naravnani. Postanemo bolj kreativni. Mogoče v nekem trenutku dobimo rešitev za izziv ali problem, ki smo jo iskali že dneve, tedne, gozd pa nam jo bo kar prinesel. Bolj začutimo sebe, kdo smo, kaj resnično hočemo in kako bomo to dosegli. S takšnim pristopom bomo vedno bolj osredotočeni na iskanje rešitev, dobrih zgodb, videli bomo priložnosti, kako lahko sami nekaj naredimo, namesto, da bi le čakali na druge.
Kot sem zapisala … Nemogoče je trditi, da lahko z (vodeno) gozdno kopeljo preprečimo razvoj raka, vsekakor pa si izboljšamo kakovost življenja, kar pa velja za eno boljših preventiv pred pristankom na onkološkem inštitutu.
Prispevek sem napisala Katarina
Katarina Alič Čretnik sem žena, mama, hči, sestra, snaha, prijateljica, znanka, ženska. Po nazivih sem ANFT certificirana vodnica gozdne terapije, INLPTA certificirana NLP trenerka, licencirana lokalna turistična vodnica po Solčavskem, profesorica ruščine in diplomirana sinologinja. Več kot 15 let sem delala v digitalnem marketingu, od 2023 pa vodim ljudi v gozd na gozdne kopeli. Pri tem se držim ANFT filozofije, ki jo je utemeljil njen ustanovitelj Amos M. Clifford. Pravi, da je terapevt gozd. Vodnice in vodniki pa samo odpiramo vrata vanj. V gozdu se ljudje lažje otresemo stresa, se napolnimo z novo energijo, vzpostavljamo odnos z naravo, s samim seboj in še čim, kar je večje od človeka.
Poleg tega skrbim za počitniško hiško Meliso, ki se nahaja v zelo mirni soseski in nudi odlično izhodišče za odklop na terasi, ob zelenici z zeliščnim vrtom, za sprehode v bližnji okolici ali drugo športno udejstvovanje, kot na primer pohodništvo, (trail) tek, kolesarjenje, ribolov, smučanje itd. Kot licencirana lokalna turistična vodnica vas lahko peljem tudi na voden ogled Solčavskega.
Želite biti obveščeni o novostih, povezanih s počitniško hiško Meliso in gozdnimi terapijami?
Prijavite se na naše novice. Obljubimo, da naša sporočila ne bodo popolnoma preplavila vašega spletnega nabiralnika.